noscript>

Maistinės medžiagos

Riodiolė – auksinė šaknis

Ar ženšeniui yra lygių augalų savo galia? Taip – tai rausvoji rodiolė. Jos efektyvumas pasireiškia per 30 min ir tęsiasi 4-6 val. Ekstrakto unikalias vaistines savybes lemia du cheminiai junginiai– salidrozidas ir rozavinas. Abi veikia…
Plačiau

Guarana – energijos užtaisas iš Amazonės

Veiklioji medžiaga – guaraninas, kuriame natūraliai yra kofeino. Skirtingai negu kofeinas, ekstraktas nėra greitai pasisavinamas, kadangi guaranoje yra riebalų, kurie sunkiai tirpsta vandenyje. Guaraninas chemiškai labai panaši į kavos pupelių sudėtyje esantį kofeiną, tačiau veikia…
Plačiau

Egzaminų metas: maistinės medžiagos svarbiausios smegenų veiklai, atminčiai ir energijai

Specialistai perspėja: paskutinę naktį prieš egzaminą skirkite informacijos „brandinimui“ Pasibaigus šventėms, per kurias daug ir ne itin sveikai valgėme, stengiamės grįžti prie sveikos mitybos kasdienybės. Tačiau tik ne studentai. Jų skrandžiams šiuo metu tenka dar…
Plačiau

Nepavelkate kojų? 7 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos. Kai kurie netgi atitolina senatvę. Štai keletas patarimų,…
Plačiau

Lietuvos gyventojų faktinės mitybos tyrimas: maisto pasirinkimo piramidė – aukštyn kojomis!

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėja dr. Roma Bartkevičiūtė sutiko pakomentuoti naujausio Lietuvos gyventojų faktinės mitybos tyrimo rezultatus. Kas penkerius-šešerius metus atliekamo didžiulio ir išsamaus tyrimo išvados, deja, nesikeičia:…
Plačiau

Kiek vitaminų ir mineralų prarandame virtuvėje?

Maistą sau ar šeimai ruošiame kone kasdien ir norime, kad mūsų patiekalai užtikrintų pilnavertę mitybą. Juk iš maisto turime gauti visas organizmui reikalingas naudingąsias medžiagas. Tačiau ar žinote, kad termiškai apdorojant produktus dalis juose esančių…
Plačiau

Ar žinote, kad…

Vitaminas A jautrus šviesai, o verdant jo prarandama net iki 80 proc. Jei žmogaus racione nepakanka magnio, nevyksta vitamino D sintezė. Ir visai nesvarbu, kiek laiko praleidžiame saulėje ar kiek vitamino D3 gauname su maistu. Tiamino (vitamino…
Plačiau

Ar su maistu gauname pakankamai vitaminų ir mineralų?

Paradoksas – apie sveiką mitybą kalbama daug ir išsamiai, tačiau mūsų mitybos įpročiai vis tiek blogėja. Lietuvos mitybos specialistų atlikti naujausi tyrimai1 rodo, kad daugumos mūsų šalies gyventojų mityba yra nepilnavertė, rinkdamiesi maistą labiau galvojame…
Plačiau